Thursday, 10 January 2013

Night miscellaneous

Good evening. Tonight I won't write strictly about Warhammer. I want to present to you music that I was listening last time during working with miniatures. Speaking of which, my nearest warhammer plannes involve buying wash, painting Treeman, finishing my chameleons skinks and making tutorial "How to make forest base", so still a lot to do! Before weekend I'll try to show you next WIP of  2 chameleon skinks. Unfortunatelly winter exams are comming :P so I won't have much time for posting. But I will recompensate it to you after :)

Dobry wieczór. Dzisiaj odbiegnę na chwilę od tematu Warhammera. Chciałbym za to podzielić się z Wami muzyką, jakiej ostatnio słuchałem podczas malowania figurek. Jeśli chodzi o Warhammerową przyszłość, przewiduję zakup washa, malowanie treemana, skończenie oddziału 8 kameleonów oraz zrobienie tutoriala z leśną podstawką, więc ciągle mnóstwo roboty! Przed nadchodzącym weekendem postaram się zamieścić kolejne WIPy 2 skinków. Niestety, wielkimi krokami nadchodzi sesja, więc może mi brakować czasu na update postów. Jenak po sesji od razu postaram się poprawić :)


The song is called 'Psychoteka' (psychoteque) by Żywiołak band. They represent polish neofolk and in my opinion they seem to be extraordinary. The song is very powerful and I really like it. I have hope you enjoy it :).

Jest to utwór zespołu Żywiołak - 'Psychoteka'. Reprezentują polski neofolk. Moim zdaniem jawią się jako niepowtarzalni, a sama piosenka jest bardzo żywiołowa i bardzo mi się spodobała. Mam nadzieję, że Wam również :).
Dla zainteresowanych zamieszczam link z tekstem: TEKST


1 comment:

  1. I'm a drummer so that percussion in the background really appeals to me.

    Good luck on your exams and I'm looking forward to seeing those skinks completed.

    ReplyDelete